Windows 10 na notebookoch a desktop PC | Fórum

luki222224
24.5.2017 19:00  |  Nevhodné
Pridať do obľúbených
Ako nainštalovať Windows keď mám Linux
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ako nainštalovať Windows 10 keď mám Linux. Prosím pomoc :| :( :/
Kľúčové slová: Windows, Linux
6 príspevkov
luki222224
24.5.2017 19:00 | |
+0 -0
Reagovať
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ako nainštalovať Windows 10 keď mám Linux. Prosím pomoc :| :( :/
endurodanonr
24.5.2017 22:22 | |
+0 -0
Reagovať
dost zle. ovela jednoduchsie je najprv nainstalovat windows a potom linux. vsetko co treba na dualboot si linux spravi sam
vevo
25.5.2017 02:10 | |
+0 -0
Reagovať
Linux pri inštalácii naformátuje HDD súborovým systémom Ext3, alebo Ext4. Windows nevie s týmito súborovými systémami pracovať, nepozná ich a ak spustíš inštalačku s Windows dostaneš chybovú hlášku, že HDD je vadné. Musíš najprv preformátovať HDD z Ext-systámu na NTFS, potom môžeš nainštalovať Windows z inštalačného DVD. Musíš nabootovať Linux z jeho ištalačného live CD a tak môžeš preformátovať HDD na NTFS.
ahasver.chamachir
25.5.2017 09:23 | |
+0 -0
Reagovať
Je otázne, či chceš využívať oba OS, tzv. dualboot; Linux + Windows - po reštarte PC s výberom systémov kurzorom po načítaní Bios. V tom prípade si rozdeľ pevný disk o jeden logický, primárny oddiel navyše určený pre desinu, cca veľkosť 50GiB.

Dual boot je pre lamu výhodný, ak chceš bezpečne surfovať na nete Linuxom (Ubuntu) a pracovať pod W10 s odpojením systému od netu.
-----

V opačnom prípade, ak chceš iba W10, si stiahni ISO W10, vytvor na externom médiu z tohoto ISO boot.

Cestou nástroja Diskpart, po nabútvaní PC s ISO W10, musíš najprv odstrániť prvý sektor na pevnom disku s Grub, ktorý tvorí zavádzač pre Linux.

Príkazy pre Diskpart (clean, convert MBR alebo GPT, create partition primary, format fs=ntfs quick, ) si nájdi na nete.

Až následne môžeš pevný disk naformátovať alokačnou tabuľkou NTFS s prípadným rozdelením disku na dva logické oddiely. O samotnú inštaláciu sa už postará inštalátor W10.

Ak nepoužívaš disk nad 3TiB, vystačíš si s max. štyrmi primárnymi oddielmi, z toho vrátane jeden aktívny určený pre zavádzač v prípade x64 bit OS, potom ti stačí MBR.
endurodanonr
25.5.2017 16:50 | |
+0 -0
Reagovať
vevo - linux pri instalacii formatuje LEN to co mu povies. mozes mu vyhradit jednu praticiu a ostatne zostanu zachovane. chcelo by to trocha postudovat a potom vypisovat
vevo
26.5.2017 16:26 | |
+0 -0
Reagovať
endurodanonr - Linux vždy pri inštalácii formátuje Ext súborový systém a obsadzuje celý HDD. Ale vie to aj inak, ako píšeš, ale je potrebné počas inštalácie ručne pozadávať potrebné informácie a ja pochybujem, že autor príspevku tak učinil. Neuviedol nič bližšie, akú má distribúciu Linuxu, ani či chce dualboot. Ja som to robil veľa krát, na rôznych PC aj notebookoch. Nie je problém s inštaláciou Linuxu po Windows, alebo ku Windows, ale s Windowsom po Linuxe býva problém, práve pre nekompatibilitu súborového systému.
Ak sa chceš hrať na múdreho, tak poraď lepšie, alebo sa nevyjadruj ku problému.